ONLINE İŞLEMLER

Sıkça Sorulan Sorular

           ORIS, tüm sınırsız kullanımlı tarifelerinde, abonelerimizin kesintisiz, güvenilir ve değer katan kaliteli bir ses hizmeti sunmayı ilke edinmiştir. Adil Kullanım Uygulaması, size verdiğimiz bu sözü tutmaya yardımcı olmak için uygulanmaktadır.

            Ses aboneliklerinde Sınırsız tarifelerimizi kullanan kimi abonelerin aşırı kullanımlarının ORIS tarafından katlanılması makul sınırların ötesine geçmesine ve diğer abonelerin alacağı hizmetin kalitesinin düşmesine neden olabilmektedir. ORIS, yapılan analizler sonucunda herhangi bir abonenin aşırı kullanımını tespit etmesi durumunda abonenin hizmetini dış aramalara kapayarak askıya alabilir, abonenin farklı bir tarifeye geçmesini önerebilir veya hizmeti iptal ederek tamamen sonlandırabilir.

            Sınırsız ses tarifelerimiz sadece bireysel ( ev ) kullanımı içindir. Bu nedenle ticari ve/veya kurumsal kullanım yaptığı tespit edilen aboneler de Adil Kullanım Uygulaması’na tabi olacaktır. ORIS, sınırsız tarifesinin bu şekilde bir abonesi tarafından ticari ve/veya kurumsal kullanımını tespit etmesi durumunda bu abonenin de hizmetini dış aramalara kapayarak askıya alabilir, abonenin farklı bir tarifeye geçmesini önerebilir veya hizmeti iptal ederek tamamen sonlandırabilir.

            ADSL hizmetlerinde ise tarife içeriği göz önünde bulundurularak 50 GB’yi aşan durumlarda internet kullanım hızı 3 Mbps olacak şekilde düşürülür. Takip eden ayın ilk günü internet hizmetindeki mevcut erişim hızından tekrar yararlanabilir.

           VDSL hizmetlerinde ise tarife içeriği göz önünde bulundurularak 75 GB’yi aşan abonelerde internet kullanım hızı 3 Mbps olacak şekilde düşürülür. Takip eden ayın ilk günü internet hizmetindeki mevcut erişim hızından tekrar yararlanabilir.

           FİBER hizmetlerinde ise tarife içeriği göz önünde bulundurularak 75 GB’yi aşan abonelerde internet kullanım hızı 3 Mbps olacak şekilde düşürülür. Takip eden ayın ilk günü internet hizmetindeki mevcut erişim hızından tekrar yararlanabilir.

EVET. Bireysel ve Kurumsal abonelerimiz ADSL hizmeti alabilirler.

       Aktivasyon ( Bağlantı ) bedeli hizmet talebinize istinaden bağlı olduğunuz telefon santralinde yapılan işlemlere yönelik bir sefere mahsus alınan ücrettir. ORIS aktivasyon bedeli 25 ₺’dir. İlk faturaya yansıtılır ve indirim olarak iade edilir. Hizmet iptali yapılması durumunda aboneden bu bedel talep edilir. Aktivasyon bedeli uygulamalar doğrultusundadır.

HAYIR, kontörlü ve ankesörlü telefon hizmetlerinin geçişleri ORIS'e yapılamamaktadır.

Asymmetric Digital Subscriber Line sözcüklerinin baş harflerinden oluşan ADSL (Asimetrik Sayısal Abone Hattı ), mevcut telefonlar için kullanılan bakır teller üzerinden yüksek hızlı veri, ses ve görüntü iletişimini aynı anda sağlayabilen bir modem teknolojisidir.

Abone sabit telefon hizmetini ORIS'e taşıdığında da bu hatları aramaya devam edebilir.

444 ve 850 ile başlayan özel servis numaralarının ORIS'e geçişi yapılamamaktadır.

     Faks ve pos cihazlarına bağlı hatların geçiş işlemleri ORIS tarafından yapılmaktadır. Güvenlik cihazlarının bağlı olduğu sabit hatların ORIS'e taşınmasını takiben bu hatlar üzerine tanımlı güvenlik sistemlerinin çalışmasında problem yaşanabilmektedir. Bundan dolayı ORIS; güvenlik cihazlarının bağlı olduğu sabit hatların ORIS'e taşınmasını tavsiye etmemektedir.

               HAYIR, gerekmez. Herhangi bir Türk Telekom abonesi de ORIS ABONESİ’ni aradığında yine diğer operatörün normal şehir içi ve/veya şehirler arası tarifeleri üzerinden ücretlendirilir.

            HAYIR, bozulmaz. ABONE’nin aldığı hizmet aynı altyapı üzerinden devam edeceğinden ses kalitesinde en ufak bir değişiklik olmaz.

       HAYIR, gerekmez. ABONE, herhangi bir Türk Telekom abonesini aradığında yine ORIS'in şehir içi ve şehirlerarası tarifeleri üzerinden ücretlendirilir.

        HAYIR. ABONE’nin ORIS sabit telefon hizmetinden yararlanabilmesi için herhangi bir ön numara tuşlamasına gerek yoktur.

              EVET, yalın ADSL hizmeti alınabilir.

HAYIR, değişmeyecek. ABONE’nin numarası aynen kalacaktır.

        ABONE’nin ev ve işyerindeki sabit telefonlardan, ek bir cihaz kullanmadan ya da kullanım alışkanlığını değiştirmeden, her yöne ( şehir içi, şehirler arası , GSM, uluslararası ) arama yapabilmesini sağlayan bir ORIS telefon hizmetidir. ABONE’nin sabit telefonuna ait tek bir fatura olur ve bu sadece ORIS'ten gelir.

        Ödeme ON-LINE olarak gerçekleştirildiyse aynı gün, diğer ödeme kanallarıyla gerçekleştirildiyse 1 gün sonra açılmaktadır.

ABONE, faturanın son ödeme tarihinden itibaren 90 gün süre ile ödeme kanallarından ödemesini yapabilir.

Abone, fatura ödeme noktaları ile ilgili bilgiye http://www.oristelekom.com/odeme-noktalari bağlantısından ulaşabilir. 

        Abone, ORIS'ten aldığı hizmet ile ilgili faturasını zamanında ödemez ise, fatura kesildiği gün itibariyle 28 gün geçmesi durumunda hizmet borçtan dolayı geçici olarak 7 gün dış aramalara kapatılır. Hizmet Kapama - Açma ücreti olarak abonenin faturasına ses hizmeti için 10 ₺ , internet hizmeti için 20 ₺ ek ücret yansımaktadır.Takip eden aylarda da üst üste toplamda 3 fatura ödenmemesi durumunda hat iptal edilir ve fatura idari takibe sevk edilir. İdari takip yolu ile tahsil edilemeyen hizmet faturaları hukuki takibe verilir.

Abonenin aktiflik tarihinden itibaren bir ay sonra kesilir.

        ABONE’nin eski otomatik ödeme talimatını son faturasından sonra iptal ettirmesi ve ORIS Telekom’un çalışmakta olduğu bankalarda ALFA İLETİŞİM – ORIS Telekom olarak YENİ bir otomatik ödeme talimatı vermesi gerekmektedir.  Otomatik ödeme talimatı verilen ilk ay fatura ödemenizin zamanında yapıldığını kontrol etmenizi öneririz.  Otomatik ödeme talimatı verebileceğiniz kurum listesi http://www.oristelekom.com/odeme-noktalari  bağlantısındadır.

      ABONE, sabit telefon hizmetini ORIS'e taşıdığında ses hizmeti ile ilgili faturaları ORIS'ten gelmeye başlayacaktır. Sabit telefon dahil görüşme faturaları abonenin kayıtlarımızda bulunan e-posta adresine e - fatura olarak ORIS tarafından gönderilecektir. Eski operatöründen sadece geçişin yapıldığı ay ile ilgili -kısa ay -faturası gelecek olup bu kısa ay faturası eski operatörün son faturası olacaktır. ABONE’ye bu eski operatörden başka bir fatura gelmeyecektir.

Kayıtlarımızda bulunan cep telefonunuza faturanın kesildiği gün SMS ile fatura tutarı ve son ödeme tarihi bildirilmektedir. Ayrıca, fatura vadesinden 3 gün önce ve fatura vadesini 3 gün geçtiğinde SMS ile tekrar hatırlatma yapılmaktadır. 

ON-LINE İŞLEM MERKEZİ’nden Online Fatura Ödeme ile yapılan ödemeler anlık olarak sisteme yansımaktadır. Diğer ödeme kanallarından yapılan ödemeler 1 gün sonra sisteme yansımaktadır.

  • Telefon kablosu direkt olarak telefon cihazına bağlı mı?
  • Çevir sesi var mı ?
  • Telefon kablosu direkt olarak modem cihazına bağlı mı?
  • DSL ışığı sabit mi?

ORIS Telekom’da fatura sürprizi yaşamazsınız, sizlere tavsiyemiz OTOMATİK ÖDEME TALİMATI vermeniz olacaktır. Alternatif olarakwww.oristelekom.com sitesinde bulunan ON-LINE İŞLEM MERKEZİ uygulamasında kredi kartı, PTT şubeleri ve  belirtilen onlarca banka kanalı ile Abone kod numaranızı belirterek fatura ödemeleri yapılabilmektedir. Size ait Abone kod numaranız 850 ile başlayan numaranızdır ve faturanızın sağ kısmında bulunur. ORIS Telekom’un faturalarının ödenebileceği ödeme kanalları ile ilgili bilgiyi resmi internet sitemizde bulunan http://www.oristelekom.com/odeme-noktalari bağlantısından bulabilirsiniz.

ABONE , arama yaparken yaşadığı herhangi bir sorunu ORIS TELEKOM‘un ÇAĞRI MERKEZİ’ni  0 (850) 470 07 24  ücretsiz arayarak ve/veya ABONE İlişkileri Birimi’mize (abonedestek@oristelekom.com)  e-posta olarak iletebilir.

Evet. 12 ayını doldurmuş tüm abonelerimiz hat dondurma işlemi yapabilir. Hat dondurma, takvim yılından bağımsız olarak, 365 günde en az 1 ( bir ) en fazla 180 gün olacak şekilde gerçekleştirilebilir. Takvim yılından bağımsız olarak, hattın 365 günde 2 ( iki ) defa dondurulması mümkündür. Parçalı olarak hat dondurma gerçekleştirilebilir. Örneğin, abone 1 Ocak 2017’de hat dondurma başvurusu yapmış ve hat dondurma süresini toplam 2 ( iki ) defa hat dondurma işlemi gerçekleştirerek kullanmış ise, hattın dondurulduğu ilk tarih olan 1 Ocak 2017’den 365 gün sonra tekrar hat dondurma talebinde bulunabilecektir. Ses ve Adsl abonelerinde, 3 aya kadar olan dondurma işlemlerinde her hizmet için 25 ₺ 6 aya kadar olan hat dondurma işlemleri için ise 50 ₺ ( tüm vergiler dahil ) işlem ücreti alınmaktadır. Dondurma işleminin yapılabilmesi için abonenin vadesi geçmiş borcu bulunmaması gerekmektedir.

Abone aldığı ses hizmetini istediği zaman ORIS'ten tekrar eski operatörüne dönebilir. Geçiş işlemlerinin yapılabilmesi için abone tarafından diğer operatörde gerekli evrakların doldurulup geçiş yapılacak operatör tarafından talep oluşturması gerekmektedir.

Telefon hattınızın nakil işlemi için, nakil yapılacak adres bilgisi ( il, ilçe, mahalle, cadde, sokak ve kapı numarası belirtmiş açık bilgisi) Abone Adı Soyadı yazılmış ve imzalı olan dilekçenizi 0216 331 00 83 faks numaramıza göndermeniz gerekmektedir. Nakil dilekçeniz işleme alınarak 2 ile 7 iş günü arasında nakil gerçekleşecektir. ( İşlemlerin sağlıklı bir şekilde tamamlanması için açık adres bilgilerinin mahalle, sokak, bina kapı numarası, il ve ilçe bilgilerinin bildirilmesi gerekmektedir.) Bu işlem için abone faturasına her hizmet için ( tüm vergiler dahil ) 25 ₺ hizmet nakil ücreti yansıtılmaktadır. Nakil işlemi yapılabilmesi için abonenin vadesi geçmiş borcu bulunmaması gerekmektedir.

 Hat iptali gerçekleştikten sonra, toplam iptal faturası sisteme yansır. Sisteme yansıdığında kısa mesaj ile cep telefonuna bilgi verilir. İlk fatura kesim tarihinde fatura oluşur.

                Evet. Devir işlemi yapabilirsiniz.

Evet geçirebilir. Ses hizmetinin ORIS'e taşıması ABONE’nin aldığı ADSL hizmetini etkilemez. ABONE’nin aldığı ADSL ( internet ) hizmeti ile ilgili vermiş olduğu taahhüt , o ABONE’nin ses hizmetini ORIS'e  taşımasına engel teşkil etmez. Ses hizmetini ORIS'e taşıyan bir ABONE, ADSL hizmeti ile ilgili bir kesinti yaşamaz ve mevcut taahhütünü bozmuş olmaz. Mevcut ADSL operatöründen hizmet almaya devam eder ve bu ses hizmetinin geçişi ile ilgili herhangi bir kuruma herhangi bir ceza ödemez.

Abone taahhütü ile ilgili ödemeyi kendisi eski Telekom operatörüne yaparak aldığı sabit telefon hizmetini ORIS'e taşıyabilir. Aldığı bilgisayar ile ilgili kalan taksit ödemelerini eski operatörüne yapması gerekir.

Diğer operatörden aldığı tarife indirimi karşılığı taahhütü olan ABONE’lerin ORIS'e geçişlerinde taahhüt bedeli ORIS tarafından karşılanmamaktadır.

İptal talebinizi 850 470 07 24 numaralı çağrı merkezimizi arayarak iletmeniz ve sonrasında Abone Adı / Hizmet Numarası, iletişim bilgileriniz ve imzanızı içerecek şekilde hazırladığınız iptal talep dilekçenizi, nüfus cüzdanı kopyanız ile şirketimize faks ve/veya e-posta olarak iletmeniz gerekmektedir. Takip eden 2 iş günü içerisinde iptal işleminiz tamamlanır.

  Bu durumlarda; Abonenin kullanımları, aktivasyon ücreti, ve varsa taahhüt bedeli son faturasına yansıtılacak şekilde işlem yapılacaktır.

Üzerinde TC numarası olan, yetkili mercilerce verilmiş kimlik belgesine sahip yabancı uyruklular ORIS'te  abone olabilir. Mevcut abone evraklarına ek olarak; kimlik fotokopisi ( TC tarafından verilen) pasaport ve ikametgâh teskeresi ( en az 6 ay süreli oturma izni ) kayıt evraklarına eklenir. Yabancı uyruklu aboneler bu şekilde ORIS'ten ses ya da adsl hizmeti alabilirler.

Yeni hat tahsisinde herhangi bir ek ücret ödenmez.

Hayır. Bireysel abone evrakları ile ORIS abonesi olmuş bir kişi yeni bir Kurumsal Abonelik başvurusu yapmadan Kurumsal Abone olarak hizmet alamaz.

Diğer operatörde borçlu veya idari takipte olan hatlar iptal edilmemiş veya servise kapatılmamış ise ORIS'e geçiş yapabilir. Önceki borçları geçiş yapmadan önceki operatörde kalır. ABONE’nin bu eski borçları ile ilgili eski operatörde idari ve hukuki takipte olması ORIS’ten ses hizmeti almasını engellemez. ABONE hattını ORIS’e taşıdıktan sonra eski operatör ile (idari ve hukuki takip gibi) herhangi bir tahsilat problemi yaşasa da hattı ORIS’te kapanmaz.

HAYIR. Diğer operatörlerden geçiş yaparken ORIS'e herhangi bir ücret ödenmemektedir.

Abonenin fark etmeyeceği kadar kısa bir sürede geçiş işlemi yapılıyor.

Geçiş işlemleri, ilgili evrakların diğer operatöre teslimini takiben ilgili santrallerdeki Telekom operatörleri tarafından yapılmaktadır. Normal şartlarda geçiş süresi beş (5) iş günü olduğu halde evraklar teslim edildikten bir (1) gün sonra da müşteri ORIS sisteminde aktif olabilmektedir. Bazı istisnai durumlarda süreç ile ilgili santral operatörlerinin çalışma hızına bağlı olarak süre uzayabilmektedir.

Tüm geçiş işlemleri yeni ORIS ABONESİ için ORIS tarafından yapılacaktır. ABONE’nin kendisinin diğer operatörün santrallerine giderek geçiş ile ilgili bir işlem yapması gerekmemektedir.

Yalın ADSL için, ADSL tarifesine ek olarak her ay 20 ₺ faturanıza eklenecektir.

Abonelik başvurunuzu hemen web sitemizde üst bölümde yer alan ONLINE ABONE OL seçeneğinden yapabilirsiniz. Talebin tarafımıza ulaşmasına takiben sizinle irtibata geçilecek ve vermiş olduğunuz bilgiler teyit edilerek işlemleriniz başlatılacaktır. Ses aboneliği için, mevcut bulunan hattınızı ORIS'e taşımak için “ Mevcut numaramı taşımak istiyorum” , yeni hat talep ediyorsanız “Yeni hat tahsisi istiyorum” seçeneği işaretlenmelidir. Aboneliğiniz bir temsilcimize bağlı olarak açılmasını talep ederseniz Abonelik Başvurusunu yaparken temsilcinizin NETİM Kodunu ve ismini yazmayı unutmayınız.

0(850) 470 07 24 numaralı Çağrı Merkezimiz aracılığı işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Aynı gün içerisinde uygulamalarınızın tamamı hizmete alınmaktadır. 

Esnaf tarifelerini kullanan abonelerimiz faks ve pos cihazı hizmetini, cep ve uluslararası kullanıma kapalı olarak 5 ₺ karşılığında alabilirler.

Ses hizmeti ve internet hizmeti tarife değişikliği talebiniz aynı gün işleme alınır. Ses hizmetindeki değişiklik talebiniz  aynı gün, internet hizmetindeki değişiklik talebiniz ise  bir sonraki ayın ilk gününde uygulamada olur.

        0(850) 470 07 24 numaralı Çağrı Merkezimiz aracılığı işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Evet. Tarifelerimizde taahhüt bulunmaktadır.

ORIS'in bireysel ve kurumsal ses hizmetleri ile ilgili tarife bilgilerine internet sayfamızda yer alan http://www.oristelekom.com/tarifeler/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Evet. Yabancı uyruklu vatandaşların ORIS Telekom'dan hizmet alabilmesi için, Abonelik Evrakları bölümünde bulunan sözleşme ve formlar ile birlikte, en az 6 ay oturma izni belgesi, kimlik ve/veya pasaport bilgilerini genel merkez adresimize kargo ile gönderilmesi gerekmektedir. İncelenen evraklar neticesinde onaylanması halinde Aboneye sözlü bilgilendirme yapılarak başvuru süreci başlatılır.

Müşteri sorumluluğunda kalan konut/işyeri arızalarının, müşterinin adresinde yani hizmetin verildiği yerde tespit edilmesini, çözüm önerilerinde ve yönlendirmede bulunulmasını ve belirli koşullarda teknik destek sağlanmasını içeren ücretli bir servistir. Detaylar için http://www.oristelekom.com/sayfa/20/elit-hizmet  internet sitemizden bilgi edinebilirsiniz.

1
Whatsapp
Bizi Arayınız