Tıkla, Abone Ol Tıkla, Faturanı Öde
ABONE TEMSİLCİ
     
 
ABONELİK İŞLEMLERİ
ARIZA BİLDİRİMİ
ORIS TELEKOM HİZMETİ ÖZELLİKLERİ
ÖDEMELER
TARİFELER
  ORIS TELEKOM ‘SABİT TELEFON HİZMETİ’ nedir?

ABONE’nin ev ve işyerindeki sabit telefonlardan, ek bir cihaz kullanmadan ya da kullanım alışkanlığını değiştirmeden, her yöne (şehiriçi, şehirlerarası, uluslararası ve GSM) arama yapabilmesini sağlayan bir ORIS TELEKOM telefon hizmetidir. ABONE’nin sabit telefonuna ait tek bir fatura olur ve bu fatura sadece ORIS TELEKOM’dan gelir.


  Toptan Hat Kiralama nedir?

Toptan Hat Kiralama, Türk Telekom tarafından alternatif İşletmecilere, müşterilerine sunmak üzere, Türk Telekom santrali üzerinden erişim hizmeti sunulmasıdır. Bu hizmet ile işletmeciler, telefon hattını Türk Telekom'dan kiralayacak ve Türk Telekom tarafından alınan tüm ücretleri müşteriye faturalayacaktır. Toptan Hat Kiralama hizmetinde hat Türk Telekom santraline bağlı kalmaya ve numarası Türk Telekom'da olmaya devam ederken ses hizmetini alternatif işletmeciden alacaktır.


  ABONE, aradığı numarayı çevirmeden önce bir erişim numarası çevirmeli mi?

HAYIR. ABONE’nin ORIS TELEKOM Sabit Telefon Hizmeti’nden yararlanabilmesi için herhangi bir ön numara tuşlaması veya aramatik (‘dialler’) gibi herhangi bir ek cihaz kullanması gerekmez.


  ABONE, sabit telefon hizmetini ORIS TELEKOM’a taşıdığında numarası değişecek mi?

HAYIR, değişmeyecektir. ABONE’nin numarası aynen kalacaktır.


  ABONE sabit telefon hizmetini ORIS TELEKOM’a taşıdığında sabit telefonuna bir cihaz bağlanacak mı? Herhangi bir teknik işlem yapılacak mı?

HAYIR. ABONE’nin sabit telefonu ile ilgili herhangi bir teknik işlem yapılmayacak ve (dialer, voice box gibi) herhangi bir cihaz bağlanmayacaktır.


  ABONE, sabit telefon hizmetini ORIS TELEKOM’a taşıdığında ses kalitesi bozulur mu?

HAYIR, bozulmaz. ABONE’nin aldığı hizmet aynı alt yapı üzerinden devam edeceğinden ses kalitesinde en ufak bir değişiklik olmaz.


  ABONE, sabit telefon hizmetini ORIS TELEKOM’a taşıdığında diğer hatlara yönlendirme yapılabilir mi ?

HAYIR , yönlendirme yapılamıyor.


  ABONE, ORIS TELEKOM’ a geçtiğinde Türk Telekom abonelerini aradığında daha fazla ücret ödemesi gerekir mi?

HAYIR, gerekmez. ABONE, herhangi bir Türk Telekom abonesini aradığında yine ORIS TELEKOM’ un şehir içi ve şehirlerarası tarifeleri üzerinden ücretlendirilir.


  ABONE, ORIS TELEKOM’ a geçtiğinde Türk Telekom Aboneleri ABONE’ yi aradığında daha fazla ücret ödemeleri gerekir mi?

HAYIR, gerekmez. Herhangi bir Türk Telekom abonesi de ORIS TELEKOM ABONESİ’ ni aradığında yine diğer operatörün normal şehir içi ve şehirlerarası tarifeleri üzerinden ücretlendirilir.


  Faks, POS veya güvenlik cihazlarının bağlı olduğu sabit telefon hatlarını ORIS TELEKOM’a taşıyabilir miyiz?

Faks ve Pos cihazlarına bağlı hatların geçişi ORIS Telekom tarafından yapılmaktadır. Güvenlik cihazlarının bağlı olduğu sabit hatların ORIS TELEKOM’a taşınmasını takiben bu hatlar üzerine tanımlı güvenlik sistemlerinin çalışmasında problem yaşanabilmektedir. Bundan dolayı ORIS TELEKOM, güvenlik cihazlarının bağlı olduğu sabit hatların ORIS TELEKOM’ a taşınmasını tavsiye etmemektedir.


  ORIS Telekom ‘dan Yalın ADSL hizmeti alınabilir mi?

EVET , Yalın ADSL hizmeti alınabilir.


  Diğer operatörde Yalın ADSL kullanmaktayım , ORIS Telekom ‘a geçiş yapabilir miyim?

HAYIR , yalın hat geçişleri yapılamamaktadır.


  118’li, 444 ‘lü ve 850’li hatlar ORIS TELEKOM’ da aranabilir mi?

ABONE sabit telefon hizmetini ORIS TELEKOM’ a taşıdığında da bu hatları aramaya devam edebilirler.


  444 ‘lü ve 850’li hatlar geçiş yapabilir mi?

444 ve 850 ile başlayan özel servis numaralarının ORIS Telekom’a geçişi yapılamamaktadır.


  ORIS Telekom’da Bayilerde bulunan Kontörlü ve Ankesörlü telefon hattı geçişleri yapılabilir mi ?

HAYIR, Kontörlü ve Ankesörlü telefonların geçişleri ORIS Telekom’da yapılmamaktadır.


  ABONE, ORIS TELEKOM üzerinden yeni numara talebinde bulunabilir mi?

EVET, bulunabilir. Bu durumda yeni numara talebi ile ilgili tüm işlemler ORIS TELEKOM tarafından yapılacak ve bu yeni sabit hat ile ilgili ses hizmeti sabit ücretler de dahil olmak üzere ORIS TELEKOM’ dan faturalanacaktır.


  ‘ADSL HİZMETİ’(Internet) NEDİR ?

Asymmetric Digital Subscriber Line sözcüklerinin baş harflerinden oluşan ADSL (Asimetrik Sayısal Abone Hattı), mevcut telefonlar için kullanılan bakır teller üzerinden yüksek hızlı veri, ses ve görüntü iletişimini aynı anda sağlayabilen bir modem teknolojisidir.


  ORIS Telekom’dan ADSL HİZMETİ alınabilir mi?

EVET . Bireysel ve kurumsal abonelerimiz ADSL hizmeti alabilirler.


  Aktivasyon Bedeli nedir ve nasıl uygulanır ?

Aktivasyon(Bağlantı) bedeli Hizmet talebinize istinaden bağlı olduğunuz telefon santralinde yapılan işlemlere yönelik bir sefere mahsus alınan ücrettir. ORIS Telekom aktivasyon bedeli 25 TL ‘dir . İlk faturaya yansıtılır ve indirim olarak iade edilir. Hizmet iptali yapılması durumunda Aboneden bu bedel talep edilir.


  Adil Kullanım Uygulaması(AKU) nedir ?

Ses-Adil Kullanım Uygulaması(AKU)

ORIS TELEKOM, tüm sınırsız kullanımlı tarifelerinde,  abonelerine kesintisiz, güvenilir ve değer katan  kaliteli bir ses hizmeti sunmayı ilke edinmiştir. Adil Kullanım Uygulaması, size verdiğimiz bu sözü tutmaya yardımcı olmak için uygulanmaktadır.
Sınırsız tarifelerimizi kullanan kimi abonelerin aşırı kullanımlarının ORIS tarafından katlanılması makul sınırların ötesine geçmesine  ve diğer abonelerin alacağı hizmetin kalitesinin düşmesine neden olabilmektedir.  ORIS, yapılan analizler sonucunda herhangi bir abonenin aşırı kullanımını  tespit etmesi durumunda  abonenin  hizmetini dış aramalara kapayarak askıya alabilir, abonenin farklı bir tarifeye geçmesini önerebilir veya hizmeti iptal ederek tamamen sonlandırabilir.
Sınırsız  tarifelerimiz sadece bireysel (ev) kullanım içindir. Bu neden ile ticari ve/veya kurumsal kullanım yaptığı tespit edilen aboneler de Adil Kullanım Uygulamasına tabi olacaktır. ORIS, sınırsız tarifesinin bu şekilde bir abonesi  tarafından  ticari ve /veya kurumsal kullanımını tespit etmesi  durumunda bu abonenin de hizmetini  dış aramalara kapayarak askıya alabilir, abonenin farklı bir tarifeye geçmesini önerebilir veya hizmeti iptal ederek tamamen sonlandırabilir.
ADİL KULLANIM UYGULAMASI METODU; (Bu uygulama 1 Temmuz 2014 itibarıyla başlayacaktır.)

 • AKU, kapsamında iki ay üst üste kullanım yoğunluğu incelenmektedir.
 • AKU, arama yönü bazında ve tüm paket kullanımları dikkate alınarak yapılmaktadır.
  • PSTN(Sabit Hat) yönüne, 1000 dk altında olmamak kaydıyla en yüksek kullanım yapan %1 lik abone dilimine giren,
  • GSM(Mobil Hat) yönüne, 1000 dk altında olmamak kaydıyla en yüksek kullanım yapan %5 lik abone dilimine giren,
  • UA(Uluslar Arası) yönüne ,1000 dk altında olmamak kaydıyla en yüksek kullanım yapan %5 lik abone dilimine giren,
  • Tüm yönlere, 1500 dk altında olmamak kaydıyla en yüksek kullanımı yapan %2 lik abone dilimine giren, Mega PSTN ve Mega PSTN&GSM&UA tarifelerini kullanan abonelerin hizmetleri giden aramalara kapatılmaktadır.
 • Bu aboneler, bir sonraki faturalama dönemi başında otomatik olarak Mega AKU Standart (19,90 TL, Sehir içi-Şehirler arası sınırsız, diğer yönlere kapalı) tarifeye geçirilecek ve tekrar arama yapmaya başlayabileceklerdir.
 • Adil kullanım uygulaması kapsamında belirlenen yüzdesel oranlar şirket stratejisi doğrultusunda 3’er aylık periyodlarla güncellenecektir.

ADSL-Adil Kullanım Uygulaması ;

Adil kullanım uygulaması nedir?
Adil kullanım uygulaması, şebeke kaynaklarının tüm kullanıcıların aynı kalitede hizmet alabilmesine imkan sağlamak için devreye alınan bir uygulamadır.

Neden adil kullanım uygulanmaktadır?
Şebeke kaynaklarının en verimli şekilde kullanılmasına ve bu sayede abonelerin internet deneyimlerini en iyi şekilde yaşamalarına imkan tanımak için tasarlanmıştır. Adil kullanım uygulaması, tüm abonelerin interneti kullanmaları durumunda şebeke üzerindeki yoğunluğun dengelenmesi amacıyla uygulanmaktadır.

Adil kullanım uygulamasının içeriği nedir?

ORIS-MEGA ADSL Paketleri için;
Ay içerisindeki veri kullanımı (download) adil kullanım uygulaması (Limitsiz ve 8 Mbps’ ye kadar paketlerde) olan 50 GB'yi aştığında ADSL kullanım hızı 3 Mbps olacak şekilde düşürülecektir. Takip eden aya girildiğinde, internet hizmetinden mevcut erişim hızıyla tekrar yararlanılabilecektir. Bulunulan ay içinde belirtilen adil kullanım uygulamasının aşılmaması durumunda erişim hızında herhangi bir değişiklik olmayacaktır.

ORIS-VDSL Paketleri için;
Ay içerisindeki veri kullanımı (download) adil kullanım uygulaması (Limitsiz ve 24 Mbps’ ye kadar paketlerde) olan 75 GB’ yi aştığında kullanım hızı 3 Mbps olacak şekilde düşürülecektir.Takip eden aya girildiğinde, internet hizmetinden mevcut erişim hızıyla tekrar yararlanılabilecektir. Bulunulan ay içinde belirtilen adil kullanım uygulamasının aşılmaması durumunda erişim hızında herhangi bir değişiklik olmayacaktır.

ORIS-FİBER Paketleri için;
Ay içerisindeki veri kullanımı (download) adil kullanım uygulaması (24 Mbps’ ye kadar paketlerde) olan 75 GB'yi aştığında aştığında kullanım hızı 3 Mbps olacak şekilde düşürülecektir. Takip eden aya girildiğinde, internet hizmetinden mevcut erişim hızıyla tekrar yararlanılabilecektir. Bulunulan ay içinde belirtilen adil kullanım uygulamasının aşılmaması durumunda erişim hızında herhangi bir değişiklik olmayacaktır.

Adil kullanım uygulaması aşıldığında ne olur?
Aylık adil kullanım uygulaması aşıldığında, ay sonuna kadar download hızı 3 Mbps olacak şekilde düşürülecektir.

Adil kullanım uygulaması sonrasında bağlantı hızı ne zaman artırılacaktır?
Her yeni aya girildiğinde, adil kullanım uygulaması öncesi hattın desteklediği hız tekrar sağlanacaktır.

Her ay adil kullanım uygulaması sonucunda hızımda düşüş mü olacak?
Adil kullanım uygulaması, o ay içinde belirtilen download miktarının aşılması durumunda uygulanır. O ay içinde bu miktarın aşılmaması durumunda erişim hızınızda herhangi bir değişiklik olmayacaktır.