Tıkla, Abone Ol Tıkla, Faturanı Öde
ABONE TEMSİLCİ
     
 
ABONELİK İŞLEMLERİ
ARIZA BİLDİRİMİ
ORIS TELEKOM HİZMETİ ÖZELLİKLERİ
ÖDEMELER
TARİFELER
  Nasıl ORIS Telekom Abonesi (SES/ADSL) olabilirim?

Nasıl ORIS Telekom Abonesi (SES/ADSL) olabilirim?

Abonelik başvurunuzu hemen web sitemizde üst bölümde yer alan “ABONE OLMAK İSTİYORUM” seçeneğinden yapabilirsiniz. Talebin tarafımıza ulaşmasına takiben sizinle irtibata geçilecek ve vermiş olduğunuz bilgiler teyit edilerek işlemleriniz başlatılacaktır.

Ses Aboneliği için ; Mevcut bulunan hattınızı ORIS Telekom ‘a taşımak için “mevcut numaramı taşımak istiyorum”, yeni hat talep ediyorsanız “yeni hat tahsisi istiyorum” şıkkı işaretlenmelidir.

ADSL aboneliği için ; Mevcut bulunan ADSL hattınızı ORIS Telekom ‘a taşımak için web sitemizde yer alan Abonelik sözleşmesini doldurup “mevcut ADSL Hizmetimi taşımak istiyorum” şıkkı işaretlenmeli ve ADSL işletmeci değişikliği talep formu doldurulmalıdır. Yeni ADSL almak için “Yeni ADSL Hizmeti istiyorum “şıkkı işaretlenmesi yeterlidir.

Abonelik başvurusu aynı zamanda Abonelik formu doldurup şirketimize gönderilerek de yapılabilir. Form web sitemizde Müşteri Hizmetleri/Abonelik Başvuruları menüsü altında yer almaktadır.

ABONE veya TEMSİLCİ bu sözleşmeyi , ORIS TELEKOM’a anlaşmalı kargo şirketi(MNG Kargo) ile karşı ödemeli(ücretsiz) olarak gönderilebilir.

Aboneliğiniz bir Temsilcimize bağlı olarak açılmasını talep ederseniz Abonelik Formunu doldururken Temsilcinizin Netim Kodunu ve İsmini yazmayı unutmayınız.


  ABONE ile ilgili geçiş işlemlerini kim yapacaktır? ABONE’nin kendisinin Diğer Operatörün santrallerine giderek geçiş ile ilgili bir işlem yapması gerekecek mi?

Tüm geçiş işlemleri yeni ORIS ABONESİ için ORIS TELEKOM tarafından yapılacaktır. ABONE’nin kendisinin Diğer Operatörün santrallerine giderek geçiş ile ilgili bir işlem yapması gerekmeyecektir.

ABONE’nin (kendisini ORIS TELEKOM’a taşıyan ORIS SERBEST TEMSİLCİSİ’nin yardımı ile), Türk Telekom Abonesi ise ‘ORIS TELEKOM ABONELİK SÖZLEŞMESİ ve TOPTAN HAT KİRALAMA HİZMET TALEP FORMU’ nu doldurup imzalayarak kimlik (TC nüfus cüzdanı veya TC numarası yazan ehliyet veya TC numarası yazan pasaport) fotokopisi ile birlikte ORIS Telekom’a göndermesi yeterlidir.Diğer operatör Abonesi ise bu evraklara ek olarak “işletmeci değişikliği talep formu” doldurması gerekmektedir.

Geçiş işlemleri için gerekli formların örneklerini ve bu formların nasıl doldurulacağı ile ilgili bilgiyi ORIS TELEKOM ’un internet sayfasında (www.oristelekom.com) bulabilirsiniz.

ABONE veya TEMSİLCİ bu formları, ORIS TELEKOM ’a anlaşmalı kargo şirketi(MNG Kargo) ile karşı ödemeli(ücretsiz) olarak gönderilebilir.


  Abonelik evraklarını nereden temin edebilirim ?

Abonelik evraklarını ORIS Telekom’ un internet sitesinden Müşteri Hizmetler/Abonelik Başvuruları bölümünden temin edebilirsiniz .


  Bir yeni ABONE ’nin ORIS TELEKOM sisteminde aktif olması kaç gün sürüyor?

Geçiş işlemleri, ilgili evrakların Diğer Operatöre teslimini takiben ilgili santrallerdeki Telekom operatörleri tarafından yapılmaktadır. Normal şartlarda geçiş süresi beş (5) işgünü olduğu halde evraklar teslim edildikten bir (1) gün sonra da müşteri ORIS TELEKOM sisteminde aktif olabilmektedir. Bazı istisnai durumlarda süreç ilgili santral operatörlerinin çalışma hızına bağlı olarak uzayabilmektedir.


  Telefon hattı geçiş işlemleri sırasında ses hizmetinde aksama oluyor mu?

Abonenin fark etmeyeceği kadar kısa bir sürede geçiş işlemi yapılıyor.


  Diğer operatörde borçlu ya da idari takipte olan hatlar ORIS TELEKOM’a geçirilebilir mi?

Diğer operatörde borçlu veya idari takipte olan hatlar iptal edilmemiş veya servise kapatılmamış ise ORIS TELEKOM’a geçirilebilir. Önceki borçları geçiş yapmadan önceki operatörde kalır. ABONE’nin bu eski borçları ile ilgili eski operatörde idari veya hukiki takipte olması ORIS’den ses hizmeti almasını engellemez. ABONE hattını ORIS’e taşıdıktan sonra eski operatör ile (idari ve hukuki takip gibi) herhangi bir tahsilat problemi yaşasa da hattı ORIS’de kapatılmaz.


  ABONE, sabit telefon hizmetini ORIS TELEKOM’a taşırken bir geçiş ücreti ödeyecek mi?

ABONE, sabit telefon hizmetini ORIS TELEKOM’a taşırken eski operatörü tarafından ORIS TELEKOM’a bir seferlik ‘Aktivasyon Ücreti’ faturalanmaktadır. Bu ücret ORIS TELEKOM’un ilk kestiği faturada ABONE’ye yansıtılacaktır ve indirim olarak iade edilecektir. Abone Oris Aboneliğini iptal ederse Aktivasyon bedeli Aboneden talep edilir.


  Abone olmak isteyen yabancı uyruklu kişiler için nasıl işlem yapılır ?

Üzerinde TC numarası olan , devlet tarafından verilmiş kimlik belgesine sahip yabancı uyruklular ORIS Telekom ‘da Abone olabilir. Mevcut Abone evraklarına ek olarak,kimlik fotokopisi(TC tarafından verilen), Pasaport ve İkametgâh Teskeresi ( en az 6 ay süreli oturma izni )kayıt evraklarına eklenir ve diğer Abone evraklarının gönderim şekliyle aynı olarak Şirketimize iletilir. Yabancı uyruklu Aboneler bu şekilde ORIS Telekom’dan ses ya da ADSL hizmeti alabilmektedirler.


  Yeni hat tahsisinde herhangi bir ücret öder miyim?

Yeni hat tahsislerinden herhangi bir ek ücret ödenmez.


  Bireysel Aboneyim, kurumsal olarak Aboneliğimi değiştirebilir miyim?

Hayır. Bireysel Abone evrakları ile ORIS Telekom Abonesi olmuş bir kişi yeni bir Kurumsal Hat Abonelik başvurusu yapmadan, Kurumsal Abone olarak hizmet alamaz.


  ABONE’nin aldığı ADSL hizmetinde taahhüdü varsa sabit telefon hizmetini yine de ORIS TELEKOM’a geçirebilir mi?

EVET, geçirebilir. Ses hizmetinin ORIS TELEKOM’a taşınması ABONE’nin aldığı ADSL hizmetini etkilemez. ABONE’nin aldığı ADSL (internet) hizmeti ile ilgili vermiş olduğu taahhüt, o ABONE’nin ses hizmetini ORIS TELEKOM’a taşımasına bir engel teşkil etmez. Ses hizmetini ORIS TELEKOM’a taşıyan bir ABONE, ADSL hizmeti ile ilgili bir kesinti yaşamaz ve mevcut taahhüdünü bozmuş olmaz. Mevcut ADSL operatöründen hizmet almaya devam eder ve bu ses hizmetinin geçişi ile ilgili herhangi bir kuruma herhangi bir ceza ödemez.


  ABONE’nin aldığı sabit telefon hizmeti üzerinde taahhüdü var. Bilgisayar almış. Bu numarasını ORIS TELEKOM’a geçirebilir mi?

ABONE, taahhüdü ile ilgili ödemeyi kendisi eski telekom operatörüne yaparak aldığı sabit telefon hizmetini ORIS TELEKOM’a taşıyabilir. Aldığı bilgisayar ile ilgili kalan taksit ödemelerini eski operatörüne yapması gerekir.


  ABONE taahhüdünden çıkarak ORIS TELEKOM’ a geçer ise taahhüdü ile ilgili ödemeyi ORIS yapar mı?

Diğer operatörden aldığı tarife indirimi karşılığı taahhüdü olan ABONELERİN, ORIS Telekom’a geçişlerinde taahhüt bedeli ORIS tarafından karşılanmamaktadır.


  ABONE, sabit telefon hizmetini ORIS TELEKOM’a taşıdığında faturası kimden gelecek? Önceki operatörden başka fatura gelecek mi?

ABONE, sabit telefon hizmetini ORIS TELEKOM’a taşıdığında ses hizmeti ile ilgili faturaları ORIS TELEKOM’dan gelmeye başlayacaktır. Sabit ücret dahil görüşme faturaları ABONE FORMU’nda yazmış olduğu adrese tek fatura olarak ORIS TELEKOM tarafından gönderilecektir. Eski operatöründen sadece geçişin yapıldığı ay ile ilgili kısa ay faturası gelecek olup bu kısa ay faturası eski operatörün son faturası olacaktır. ABONE’ye bu eski operatörden ileride başka bir fatura gelmeyecektir.


  Sabit Telefon Hizmeti Aboneliğimi iptal ettirmek istiyorum, ne yapabilirim?

İptal talebinizi 0850 470 07 34 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak iletmeniz ve sonrasında Abone Adı / Hizmet numarası, iletişim bilgileriniz ve imzanızı içerecek şekilde hazırladığınız iptal talep dilekçenizi, nüfus cüzdanı kopyanız ile Şirketimize faks çekmeniz gerekmektedir. İptal talebinizi içeren dilekçeniz 24 saat içerisinde işleme alınacak, ödenmemiş fatura ve ay içerisindeki kullanım tutarlarının ödemesi tamamlandıktan sonra 2 iş günü içerisinde iptal işleminiz tamamlanacaktır.


  Hattım iptal oldu ama ay sonunda bana neden fatura çıktı?

İptal işleminin yapıldığı tarihe kadar ki kullanımlarınızı ve varsa aktivasyon bedelinin kalan bakiyesini içeren faturadır.


  Ay ortasında ses aboneliğimi iptal ettirmek istedim. Ne kadar fatura öderim?

Mega tarifeler de iptal işleminin yapıldığı tarihe kadar ki kullanımlarınız yansımaz ancak aktivasyon bedeli olan 25 TL faturanıza yansır. Ayrıca tarafınıza SMS ile bildirilir. Ödenmemiş geçmiş dönem faturalarınızı ödemeniz gerekmektedir. Diğer tarifelerde kullanım süresi kadar tutar faturanıza yansır. Diğer tariflerde Aktivasyon bedeli alınmaz.


  İptal için kayıt bıraktım, dilekçe gönderdim. Güncel borcumu nasıl ödeyeceğim?

Güncel borç hesaplandıktan sonra Aboneye ve Sponsor Temsilcisine SMS yoluyla iletilir. Belirtilen son tarihe kadar, Akbank Gayrettepe Şb. IBAN NO TR 0800 0460 0287 8880 0019 1286 hesabına havale yapılması istenir. Havale ücreti alınmaz.Havalenin yapılmasını takiben ödeme dekontunun mail ya da faks yoluyla iletilmesi halinde işlemleriniz hızlanacaktır.


  ORIS Telekom’da devir hakkım var mı ?

ORIS Telekom’da devir hakkınız bulunmamaktadır. ABONE ORIS Telekom’a geçiş yapmayı düşünüyorsa, geçiş işlemleri sağlanmadan mevcut Operatöründe devir işlemini gerçekleştirdikten sonra ORIS Telekom’a yeni ABONE ismi ile geçiş yapabilirler.


  Taşınma sebebi ile telefon hattımı taşınacağım adrese nakil ettirmek istiyorum. Nakil işlemi için nereye müracaat etmem gerekir ?

Telefon hattınızın nakil işlemi için, nakil yapılacak adres bilgisini(İl,İlçe,Mahalle ,Cadde\Sokak ve kapı numarası belirtilmiş açık adres bilgisi),Abone Adı soyadı yazılmış ve imzalı olan dilekçenizi 0 850 470 07 34 faks numaramıza göndermeniz gerekmektedir. Nakil dilekçeniz işleme alınarak 2 ile 7 iş günü arasında nakil gerçekleşecektir. ( İşlemlerin sağlıklı bir şekilde tamamlanması için açık adres bilgilerinin mahalle, sokak, bina kapı numarası, İl ve İlçe bilgilerinin bildirilmesi gerekmektedir. ) Bu işlem için abone faturasına (tüm vergiler dahil) 25,00 TL hizmet nakil ücreti yansıtılmaktadır. Nakil işlemi yapılabilmesi için abonenin vadesi geçmiş borcu bulunmaması gerekmektedir.


  ORIS TELEKOM’a geçmiş bir ABONE tekrar eski operatörüne dönebilir mi? Nasıl bir işlem yapması gerekli?

ABONE aldığı ses hizmetini istediği zaman ORIS TELEKOM’da iptal ederek tekrar eski operatörüne dönebilir. Geçiş işleminin yapılabilmesi için Abonenin diğer operatöre gitmesi, gerekli evrakların doldurulup geçiş yapılacak operatör tarafından talep oluşturulması gerekmektedir.


  ORIS TELEKOM’ da hat dondurma yapılabilir mi ?

12 ayını doldurmayan abonelikler için hat dondurma işlemi yapılamaz.
Hat dondurma, takvim yılından bağımsız olarak, 365 günde en az 1 (bir), en fazla 180 gün olacak şekilde gerçekleştirilebilecektir.

-Takvim yılından bağımsız olarak, hattın 365 günde 2 (iki) defa dondurulması mümkündür. Parçalı olarak hat dondurma gerçekleştirilebilecektir. Örneğin, abone 1 Haziran 2013’de hat dondurma başvurusu yapmış ve hat dondurma süresini toplam 2 (iki) defa hat dondurma işlemi gerçekleştirerek kullanmış ise, hattın dondurulduğu ilk tarih olan 1 Haziran 2013’den 365 gün sonra tekrar hat dondurma talebinde bulunabilecektir.

-Ses ve ADSL abonelerinde, 3 aya kadar olan dondurma işlemleri için 25,00TL, 6 aya kadar olan dondurma işlemleri için ise (tüm vergiler dahil) 50,00 TL ücret alınmaktadır. Dondurma işlemi yapılabilmesi için abonenin vadesi geçmiş borcu bulunmaması gerekmektedir.